In-line okruh Hejčínské louky otevřeli Olomoučané hromadnou zahajovací jízdou

29. srpna 2011 (po)

In-line okruh Hejčínské louky otevřeli Olomoučané hromadnou zahajovací jízdou

Stezky prvního in-line okruhu na Střední Moravě, Hejčínské louky, se slavnostně otevřely veřejnosti v pondělí 29. srpna 2011 v odpoledních hodinách. Olomoučané společně s vedením města zahájili provoz in-line stezky hromadnou jízdou na kolečkových bruslích i na bicyklech.

Návštěvníci se mohli kromě zahajovací jízdy pobavit také doplňkovým programem, v rámci kterého byla připraveny ukázky freestyle bruslení (škola kolečkového bruslení LENE Olomouc), malování na obličej a děti se mohly zúčastnit také nejrůznějších soutěží a her. To vše za hudebního doprovodu Hitrádia Orion.

Trasa nové in-line stezky vede od černovírského mostu směrem k lávce přes Mlýnský potok, odkud pokračuje souběžně se stávající cyklostezkou k jezeru Poděbrady. Tady se točí směrem k chomoutovské pevnůstce a končí opět u černovírského mostu. Více než tříkilometrový okruh (3,3 km) speciálně budovaný pro in-linové bruslení vznikl zpevněním a propojením původních polních cest. Celá lokalita Hejčínské louky je kolem asfaltobetonové stezky v šířce tří metrů doplněna nově osázenými stromy a keři. Bruslaři mají k dispozici také jedno odpočívadlo a dvě parkoviště. Jedno z nich s kapacitou 22 parkovacích míst se nachází u mostu přes Moravu do Černovíra, druhé pak má kapacitu 21 stání a je situováno při ulici Břetislavova u mostu přes Mlýnský potok. Nové in-linové komunikace v oblasti Hejčínské louky nebudou sloužit výhradně bruslařům, ale také cyklistům.

„Jízda na kolečkových bruslích se v posledních letech stala velmi oblíbeným sportem, proto jsme rádi, že se nám podařilo vybudovat trasu speciálně pro bruslaře, kteří doteď museli využívat cyklostezek. Navíc se jedná na Střední Moravě o první okruh, ne jen samotnou stezku, na jejímž konci se musíte otočit a jet zpátky. Doufáme tedy, že novinku bruslaři ocení,“ říká primátor města Olomouce Martin Novotný.

Nové in-line stezky by měly ulehčit zejména cyklostezkám ve Chválkovicích nebo komunikaci za lanovým centrem, které bruslaři hojně využívají. Tyto cesty byly ale primárně stavěny pro cyklisty, nikoli přímo pro in-line bruslení. Pro bruslaře město chystá v budoucnu i další možnosti. „Počítáme například s vybudováním nového in-line okruhu v Bezručových sadech nebo v Holickém lese,“ prozrazuje plány primátor.

Výstavbu prvního propojeného in-linového okruhu na střední Moravě financovalo statutární město Olomouc s využitím Regionálního operačního programu Střední Morava. Z celkové částky 9,8 mil. Kč činila evropská dotace 85 % uznatelných nákladů. Od března do srpna 2011 provádělo stavbu sdružení PB SCOM, s.r.o., Hranice, které už realizovalo například jeden z úseků cyklostezky Bečva u Hranic.


Zobrazit místo Hejčínské louky - In-line stezka na větší mapě

Fotografie: